Jakie cechy powinien mieć dobry program do wystawiania faktur?

Początkujący przedsiębiorcy, którzy jeszcze nigdy dotąd nie mieli potrzeby wystawiania komukolwiek faktur, ani dokumentowania sprzedaży, bywają zdziwieni, kiedy przychodzi im wybrać pierwszy program do wystawiania faktur. Pytają wtedy o to, ile na niego wydać, jaki powinien być i czy w przypadku prowadzonej przez nich działalności na pewno się sprawdzi i nie będzie go trzeba za miesiąc zmieniać?

Ważne cechy programów do fakturowania – to warto wiedzieć

Najważniejszą cechą, jaki powinien w sobie zawierać dobry program do wystawiania faktur jest dzisiaj jego funkcjonalność i elastyczność dopasowywania systemu do zmian, jakie mogą się pojawić w polskim prawie podatkowym. O tą kwestię warto zapytać sprzedawcę danego systemu, orientując czy np. jeśli VAT zmieni się w danym sektorze produktów z 8 na 23% to czy system do faktur szybko się do tego dopasuje? Taka elastyczność ma dla prężnie rozwijającej się firmy duże znaczenie.

Ważnymi cechami jest również: możliwość szybkiego wystawiania faktur, korekt, duplikatów, powiązanie online z urzędami i instytucjami, intuicyjny panel i opcja druku faktur masowych. Ilość funkcji zależy od wielkości firmy.

Ile to kosztuje?

Dobry program do wystawiania faktur może kosztować od 100 do kilku tysięcy złotych, w zależności od tego, jakie posiada funkcje i czy jest to absolutna wersja podstawowa czy może coś mocno rozbudowanego np do obsługi spółek, wielkich firm handlowych i logistycznych itd. Im mniejsza firma i mniejsze potrzeby, tym tańszy można dla niej znaleźć system do faktur.

Reply